Menu

Kilka prostych słów...

O historii, życiu, polityce i wiele innych

Czym jest historia?

jaba97

Historia to nauka o przeszłości. O tym co było. O wybitnych ludziach, którzy dobrze lub źle zapisali się w dziejach. O ważnych wydarzeniach i momentach przełomowych dla cywilizacji. Historię badamy na podstawie źródeł materialnych, pisanych oraz ustnych.

Historia uczy nas jak wyciągać wnioski oraz że każda przyczyna pociąga za sobą skutki, często dotykające nas wszystkich. 

Historia jest nauczycielką życia. Często się powtarza. Bywa różnie interpretowana i komentowana. W historii narosło mnóstwo teorii spiskowych, słusznych lub nie. Wielu twierdzi że bywa fałszowana lub zmieniana przez liczne narracje. Co czasami bywa prawdą.

Dlaczego warto znać historię? Trochę głupio być częścią społeczności i nie znać przeszłości, która może być kluczem do przyszłości. Nie znając swoich korzeni każdy może wcisnąć nam "kit" o naszych bohaterach, ważnych wydarzeniach itd. A my nie znając historii wszystko kupimy. Dlatego że nie wiemy o kim i o czym mowa.

Najgorsze jest wyparcie się własnej historii i przeszłości. To widzimy w Europie Zachodniej. My jako Polacy mamy piękną historię. Nie tylko pasmo i widmo klęsk narodowych, jak nam próbuje się wmówić ale i zwycięstwa. Kilka razy uratowaliśmy Europę. Wielu Polaków wpisało się złotymi głoskami w dziejach. 

Musimy być dumni w Europie z naszej historii i o niej mówić. Współczesny Polak powinien być mocno zakorzeniony w historii. Jednakże zawsze pamiętajmy że dziś i jutro to też historia, którą piszemy.

Idąc w przyszłość musimy pamiętać o przeszłości, skąd wychodzimy i dokąd zmierzamy.

Historia to nie jest balast niepotrzebny w nowoczesnym świecie. To wzór i przykład jakich błędów nie popełniać. Jakie wartości szanować. Jak interpretować nasze dziś w kontekście przeszłości i ciągu przyczynowo-skutkowego. 

Warto znać historię współczesną. Daty, wydarzenia, postaci to klucz do zrozumienia tego co wokół nas się dzieje. 

Historia to piękna przygoda a nie nudy. Myślę że was nie znudziłem. Już wkrótce kolejny wpis. 

 

© Kilka prostych słów...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci